تشک

تعمیر تشک

تعمیر تشک

 چگونه  تشک گود رفته خود را تعمیر کنیم ؟

آیا تشک شما مثل روز اول راحت نیست؟  آیا در نواحی که بیشتر روی آن ها می خوابید متوجه فرو رفتگی شدید شده اید؟ این مقاله به نحوه تعمیر تشک گود شده و زمان خرید یک تشک جدید می پردازد.

گود شدن تشک یکی از شایع ترین شکایات صاحبان تشک است. همه تشک ها در نهایت دچار فرورفتگی می شوند و این تغییر حالت تأثیر بسزایی در احساس و راحتی تشک خواهد داشت. خوشبختانه، چند راه حل برای صاحبان تشک وجود دارد که  می توانند برای به حداقل رساندن اثرات فرو زفتگی انجام دهند.

چگونه تشک فرو رفته خود را تعمیر کنیم

متأسفانه، اصولا نمی‌توانید تشک گود شده را به راحتی «تعمیر» کنید. تنها راه حل واقعی ارسال آن به سازنده برای تعمیر و یا تعویض کامل آن است. با این اوصاف، چند راه کار وجود دارد که صاحبان تشک می توانند برای به حداقل رساندن اثرات فرو رفتگی  انجام دهند.

این روش ها بسته به سن تشک و شدت گود شگی، اثربخشی متفاوتی دارند. در اینجا چند اروش وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید:

1. از پد تشک یا همان تاپر (Topper) استفاده کنید

خرید پد تشک می تواند به شما کمک کند تا روی تشکی که  فرو رفته است راحت تربخوابید. همانطور که از نام آن پیداست(Topper)، تاپر یا همان پد تشک به سادگی روی تشک شما قرار می‌گیرند و یک لایه راحتی بیشتر را برای بالای تشک شما ارائه می‌دهند.

پد تشک به صورت جداگانه به عنوان لوازم جانبی تشک فروخته می شود و معمولاً  دارای ضخامت 5 الی 12 سانتی متر هستند که می تواند از فوم سرد ، مموری فوم، لاتکس، پشم، پر، الیاف مصنوعی، کرک و یا اسفنج ریباند ساخته شود. برای رفع اثرات فرورفتگی تشک، پد تاپر های ضخیم تر ساخته شده از مواد متراکم تر(سفت تر)، بهترین عملکرد را دارند مانند فوم سرد و یا اسفنج ریباند.

 یک پد تشک خوب می تواند با ایجاد سطح خواب یکنواخت تر، به کاهش اثرات گود شدگی تشک کمک کند. تاپرها یک گزینه محبوب برای افرادی  هسنتدکه هنوز برای خرید تشک جدید آماده نیستند، اما می خواهند راحتی تخت فعلی خود را بهبود ببخشند. به عبارت دیگر، پد تشک، تشک فرو رفته را تعمیر نمی کند، اما یک اقدام موقت مقرون به صرفه برای بهبود راحتی خواب شما است.

2. تشک را بچرخانید

بیشتر تشک ها باید به طور منظم پشت و رو  شوند، مگر اینکه سازنده به طور خاص بر نگرداندن آن به پشت را توصیه کند. با چرخاندن تشک و جا به جا کردن سر و ته تشک، می توانید طول عمر آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. چرخش منظم تشک به جلوگیری از فرو رفتن زودرس  آن کمک می کند. انجام این کار هر سه تا شش ماه یک قانون خوب است.

 اگر تشک شما از قبل فرو رفته باشد، چرخاندن آن همچنان می تواند کمک کننده باشد. گود شدگی بیش از حد در قسمت‌هایی از تشک اتفاق می‌افتد که تحت بیشترین فشار وارد شده از بدن فرد خوابیده  قرار دارد .  معمولاً  این نواحی اطراف باسن و شانه ها می باشد.  چرخاندن تشک باعث می شود  قسمت‌های سنگین‌تر بدن بر روی قسمت‌هایی از تشک که هنوز گود نشده اند  قرار بگیرند.

 توجه: بیشتر تشک ها را نباید برگردانید، مگر اینکه به طور خاص توسط سازنده توصیه شده باشد. بیشتر تشک های مدرن به صورت یک طرفه طراحی شده اند، بنابراین چرخاندن آنها به طور کلی باعث کاهش راحتی شما و افزایش احتمال آسیب به تخت می شود.

 3. کفی تخت خواب را تعویض کنید 

کفی تخت شما در بسیاری از موارد می تواند به فرو رفتگی زودرس تشک کمک کند. کف تخت با تعداد کمتر از 6 پایه اغلب می تواند باعث گود شدن زودرس تشک شود، زیرا حمایت کمتری در اطراف مرکز تشک وجود دارد و به مرور تخت و تشک شروع به فرو رفتن می کنند. به طور مشابه، تخت خواب هایی که از لت ها(slat) استفاده می کنند نیز می توانند باعث فرو رفتن تشک شوند، به ویژه در مناطقی که بین لت های چوبی یا فلزی قرار می گیرند. تخت های قدیمی نیز می توانند به مرور زمان فرسوده شوند. نوع زیر سازی تخت که برای تشک شما مناسب است به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای راهنمایی در مورد سبک چهارچوب تخت که باید استفاده کنید، بهتر است با سازنده تشک خود مشورت کنید. بسیاری از تولیدکنندگان حداقل فاصله مجاز بین تخته های چوبی را مشخص می کنند، که اغلب بر گارانتی تشک شما تأثیر می گذارد.

نکنه: لت(slat) تخت خواب چیست؟ تخته های بلندی هستند که معمولاً از چوب جامد یا فلز ساخته می شوند. لت ها در داخل پایه تشک یا چارچوب تخت قرار می گیرند و معمولاً  5 تا 8 سانتی متر از هم فاصله دارند تا تشک را پشتیبانی کنند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که وزن بدن را به طور یکنواخت توزیع کرده و از غرق شدن جلوگیری کنند.

4. از بالش های اضافی استفاده کنید

به عنوان یک اقدام موقت برای مقابله با گود شدن تشک، برخی از افراد از بالش های اضافی در قسمت هایی که تشک فرو رفته است استفاده می کنند. برخی دوست دارند در هنگام خواب یک بالش زیر باسن، پشت و یا پاهای خود قرار دهند. برای این منظور، بالش هایی که شکل خود را به خوبی حفظ می کنند، بهترین هستند. 

برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند که بالش‌هایی را زیر خود تشک قرار دهید تا به جاهایی که فرو رفته هستند کمک کند.اما ما این استراتژی را توصیه نمی کنیم، زیرا می تواند با جلوگیری از حمایت یکنواخت، تخریب و پیری تشک را تسریع کند.

5. پوشش گارانتی را بررسی کنید

اگر تشک شما گود شده است، مطمئناً ارزش بررسی شرایط گارانتی سازنده خود را دارد. اگر آسیب ناشی از یک دلیل تحت پوشش گارنتی باشد، ممکن است بتوانید تشک خود را توسط سازنده تعمیر یا حتی تعویض کنید.

چه چیزی باعث گود شدن تشک می شود؟

افرو رفتگی معمولاً نتیجه فرسودگی و استهلاک  تشک شما است. فوم یا اسفنج مورد استفاده در تشک‌ها به مرور زمان نرم می‌شوند، زیرا هر شب در معرض فشار قابل توجهی از بدن فرد خوابیده قرار می‌گیرند. با گذشت زمان، این نرم شدن تدریجی کف منجر به احساس فرو رفتن در نواحی پر تماس و یکنواختی کمتر سطح تشک می شود.

در تشک های فنری و هیبریدی، فرو رفتگی سطح تشک نیز رایج است. فنر های فلزی مورد استفاده در این تشک ها به مرور زمان فنریت خود را از دست می‌دهند در حالی که لایه‌های راحتی نرم می‌شوند، که منجر به پشتیبانی سفت‌تر در مناطق مشکل‌دار می‌شود.

گود شدن تشک معمولا در مناطقی اتفاق می افتد که بیشترین فشار وارد شده را دارند. به طور معمول، این قسمت ها شامل مناطقی می شود که زیر  باسن و شانه ها قرار می گیرند.

تشک فرو رفته حمایت ناهمواری را فراهم می کند که می تواند راحتی و کیفیت خواب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

چه زمانی تشک خود را تعویض کنیم

اگر تشک شما گود شده است، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. استراتژی هایی که در این مقاله توضیح داده شده اند به منظور ایجاد بهبودهای موقتی برای تشک فرو رفته هستند، اما مشکل ما را ریشه ای برطرف نمی کنند.

به طور کلی تشک ها باید هر 6 تا 10 سال یکبار تعویض شوند. اگر تشک شما شروع به افتادن بیش از حد کرد، باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *